Vyberte stránku

Služby

Výstavba

Naše společnost provádí realizaci hrubých staveb – jak rodinných domů, tak také větších objektů a to od základů, přes zdění obvodového zdiva, příček až po věnec, miako stropy či běžné stropy. Disponujeme množstvím kvalitních a zkušených zedníků, kteří mají opravdu rozsáhlé zkušenosti a zůstává za nimi odvedena kvalitní práce.

Hrubá stavba zahrnuje (námi realizované stavby):

  • vytyčení domu geodetem, vytvoření měřických bodů
  • výkop, položení kabelů pod základovou desku
  • betonáž základového pasu včetně zemního pásu, instalace rozvodů v základové desce, zkouška těsnosti
  • hutnění, armování, bednění a betonáž základové desky
  • hydroizolace a izolace proti radonu pod obvodovým a nosným zdivem
  • konstrukce z obvodového a nosného zdiva, pilíře, nástavba zakončená železobetonovým věncem
  • pokud je budova vícepodlažní: vodorovná konstrukce (monolitický strop) se svislou konstrukcí, opět zakončenou železobetonovým věncem
  • střešní konstrukce včetně střešního pláště s klempířskými prvky
  • masivní cihlový komín, masivní železobetonové schodiště je součástí budovy, vše patří k hrubé stavbě domu

Omítky

Jaké známe typy omítek?

Na trhu existuje mnoho různých typů omítkových materiálů. Rozlišujeme vnější a vnitřní omítky, ruční nebo strojní omítky a účel, ke kterému jsou určeny. Mezi nejčastěji používané materiály pro strojní omítání patří sádra a vápenocement. Která omítka je pro vaše potřeby nejvhodnější? Pojďme se na ně podívat trochu blíže a podívejme se na výhody a nevýhody jednotlivých omítek.

 

Sádrové omítky

Sádrová omítka je určena pro vnitřní použití – omítání vnitřních obytných prostor s nízkou až střední vlhkostí. Sádrová omítka se nejčastěji používá k omítání cihlových nebo betonových stěn, ale lze ji použít na všechny běžné stavební materiály. Nedoporučuje se používat v nevětraných, tmavých nebo vlhkých prostorách bez rekuperace vzduchu.

Sádrová omítka je vhodná pro strojní omítání. Nanáší se v tloušťce 10 až 25 mm v jedné vrstvě. Samozřejmostí je, že podkladový materiál musí být očištěn od nečistot a starých nátěrů a že musí být dostatečně drsný a savý, například nanesením základního nátěru.

Po aplikaci je třeba omítku nechat zaschnout a vytvrdnout. Sádrová omítka má jemně zrnitý povrch o tloušťce zrna přibližně 1 mm. Pro dosažení dokonale hladkého vzhledu stěny je třeba zvolit jako finální vrstvu stěrku. Výsledkem bude hladký povrch, odolnější proti usazování prachu, který lze kdykoli snadno opravit, pokud se některá místa časem poškodí. Poskytuje také dobrou protipožární ochranu, protože je složen z nehořlavých materiálů. Díky svému poréznímu povrchu umožňuje stěnám dýchat – může do určité míry zadržovat nebo uvolňovat vlhkost.

Vápenocementová omítka

Vápenocementová omítka je určena pro vnitřní použití – omítání vnitřních obytných prostor s vyšší vlhkostí. Nejčastěji se vápenocementová omítka používá k omítání kuchyní, koupelen a spíží. Používá se na většině budov, nemá žádná zvláštní omezení použití.

Vápenocementová omítka je vhodná pro strojní omítání. Nanáší se v tloušťce od 10 do 30 mm v jedné vrstvě. Podklad musí být čistý, drsný a dostatečně savý. Nesmí obsahovat volné částice ani být jinak nestabilní – musí být zajištěna dostatečná únosnost podkladového materiálu.

Po nanesení se omítka musí nechat vyschnout a vytvrdnout. Vápenocementová omítka má hladký, ale jemně zrnitý povrch o tloušťce zrna přibližně 0,6 mm. Výsledný povrch je hladký, prodyšný a mírně odolný proti plísním. Nerovnosti nebo poškozené části je o něco obtížnější opravit svépomocí, ale odolnost proti poškození je vyšší než u sádrových omítek.

Strojní omítky

Jedná se o moderní a efektivní způsob nanášení omítek na stěny, stropy nebo pod obklady. Výhody strojního omítání oproti ručnímu nanášení omítek jsou: zkrácení doby nanášení až o polovinu, vysoká kvalita provedení, snadnější míchání směsi, fyzicky méně namáhavá aplikace. Další výhodou strojního omítání je lepší a snadnější následná aplikace barev. Výsledný efekt je mnohem lepší.

Pro strojní omítání se používají průmyslově vyráběné suché směsi pro strojní zpracování. Pevnost a soudržnost omítky zajišťují speciální předem namíchané směsi. Při strojním omítání není nutné použít celou síť, ale je to jedna z možností. Standardní tloušťka nanášené malty je přibližně 15 mm, ale tam, kde je třeba podklad vyrovnat, je třeba nanést silnější vrstvu.

Fasády

Fasády naše společnost, v rozporu se svým názvem, provádí již desítky let. Za dlouhou praxi jsme provedli již nespočet zateplení a také, v poslední době čím dál více moderních, fasád bez zateplení, tj. fasáda se skladbou 1. jádrová omítka, 2. armovací tkanina, 3. základní nátěr, 4. finální fasádní omítka.

Při rozhodování u volby mezi zateplením a fasádou bez zateplení je třeba brát v potaz mnoho aspektů, jako např. tloušťka stěn, použité zdivo, vnitřní omítka, parametry střechy atd.. Při této volbě doporučuje poradu s odborníky, tj. projektanti, profesionální firma. Ne vždy se však musí odborníci shodnout a tak finální rozhodnutí je samozřejmě vždy především na vás.

Kontakty

Jiří Ondruš
603 469 702

Jiří Ondruš ml.
739 495 153

interierymorava@seznam.cz

Pavlovova 40a
Ostrava – Zábřeh 70030

Pondělí – pátek: 8:00 – 18:00